Списки у текстовому документі



Створення нумерованих і маркованих списків

 Особливим видом форматування абзаців є оформлення їх у вигляді списків. Списками можуть подаватися переліки об’єктів, описи порядку дій тощо. Наприклад, список прізвищ учнів класу, інструкція щодо користування приладом, перелік правил оформлення документа, список ліків в аптечці, послідовність дій під час приготування деякої страви тощо.
У текстовому процесорі Word  2003 можна створювати списки трьох типів:

  • Маркований, у якому кожний абзац на початку позначається деяким спеціальним символом (маркером).
  • Нумерований, у якому на початку кожного абзацу вказується його номер. Порядковий номер абзацу в списку може задаватися числом (записаним арабськими або римськими цифрами), літерою алфавіту або числівником.
  • Багаторівневий, у якому абзаци пронумеровані за їхньою ієрархічною структурою. Максимальна кількість вкладень елементів  багаторівневого списку – 9 рівнів.

Існує кілька способів оформлення деякого фрагмента тексту у вигляді маркованого чи нумерованого списку.
Номери в списку автоматично коректуються при внесенні но­вого елемента. Є також можливості сортування списків.
Для створення списку необхідно виконати такі дії.
1.Вибрати абзаци, які потрібно зробити елементами списку, або встановити курсор у той абзац, з якого буде починатися спи­сок.
2.Виконати команду Формат \ Список (або команду Список кон­текстного меню, що викликається за допомогою правої кнопки миші на виділеному фрагменті тексту).
У результаті цих дій відкриється діалогове вікно Список. За­лежно від того, який  тип списку  потрібен, слід активізувати вкладку Маркірований - для списку з позначками, Нумерований - для списку з нумерацією або Багаторівневий - для списку зі скла­дною нумерацією.
Маркірований список
Кожен елемент такого списку виділяється спеціальною познач­кою, розташованою зліва від самого елемента. Створення списку з позначками здійснюється на вкладці Маркірований. Серед пропонованих варіантів за допомогою миші не­обхідно вибрати прийнятний.
Для більш детального форматування списку в діалоговому вік­ні слід натиснути кнопку Змінити, у результаті чого відкриється вікно Зміна маркірованого списку.
     У розділі Знак маркера можна вибрати один із шести маркерів. які використовувалися недавно, щоб застосувати його до свого списку. Також тут є кнопки, що викликають додаткові вікна діа­логу для більш детальної настройки.
Шрифт - відкриває діалогове вікно Шрифт для зміни пара­метрів шрифту обраного маркера (рекомендується використо­вувати для збільшення розміру символу)
Знак - дозволяє в діалоговому вікні Символ вибрати в якості маркера для списку інший знак замість запропонованого.
Малюнок - відкриває діалогове вікно Мальований маркер, у якому є великий набір маркерів, придатних для застосування у списку з позначками.
За допомогою полів Розташування маркера й Розташування тексту регулюються відповідно розташування маркера й тексту в абзаці. Як правило, перший рядок вирівнюється за лівим краєм, а інші рядки абзацу зміщаються вправо.
Зовнішній вигляд списку, що одержуємо із урахуванням обра­них параметрів, схематично зображується в рамці Зразок.
Примітка. Якщо в який-небудь із семи стандартних списків вносилися зміни, то можливе відновлення колишнього ви­гляду списку за допомогою кнопки Скидання. При цьому всі зміни, включаючи вигляд маркера, величину відступів та ін., будуть скасо­вані й стандартний вигляд списку відновиться. Для швидкого створення маркірованого списку можна також скористатися кнопкою Маркірований список за замовчуванням панелі інструментів Форматування.
 Існує можливість створити маркірований список автома­тично при вводі. Якщо на початку нового абзацу ввести дефіс (-) або зірочку (*), натиснути клавішу Пробіл або Tab, а потім увести текст, такий абзац автоматично перетвориться в елемент маркірованого списку після натискання клавіші Enter, що завершує абзац.
Нумерований список
Для створення й форматування списків із пронумерованими елементами використовується вкладка Нумерований діалогового вікна Список.


Як і для вкладки Маркірований, тут знаходиться сім готових варіантів форматування списку, а також перемикач, що дозволяє почати новий список (почати заново) або продовжити в поточно­му абзаці нумерацію попереднього списку (продовжити). Однак даний перемикач доступний тільки в тому випадку, коли в одному документі є як мінімум два елементи списку одного й того ж типу.
Примітка. Опція почати заново дуже корисна, коли в документі вже був оформлений один список і необхідно зробити такий же список, але нумерувати його з одиниці У цьому випадку виділяються ті еле­менти, які повинні бути перенумеровані (або тільки перший елемент цього списку), після чого командою Формат \ Список викликається діалог Список, де й задається ця опція (почати заново).
Для більш детального форматування можна натиснути кнопку Змінити й відкрити вікно Зміна нумерованого списку. Зміни, які здійснюються тут, стосуються в основному нумерації пунктів. Наприклад, можна задати номер, з якого слід почати нумерацію у списку; текст, що супроводжує номер, та ін.
Можна також створити нумерований список автоматично при уведенні, так само як і для маркірованого списку. Наприклад, як­що на початку нового абзацу ввести 1., натиснути клавішу Пробіл або Tab, а потім увести текст, такий абзац буде автоматично пере­творений в елемент нумерованого списку після натискання клаві­ші Enter, що завершує цей абзац.
Існує також можливість перетворення маркірованого списку в нумерований і навпаки. Для цього необхідно виконати таке.
1.   Виділити текст, що містить маркери або номери, які потрібно змінити.
2.   На панелі інструментів Форматування натиснути кнопку Маркірований список за замовчуванням чи  Нумерований список за замовчуванням або скористатися командою Фор­мат \ Список
Багаторівневі списки
Редактор Word дозволяє створювати списки з декількома рів­нями вкладеності. Число таких рівнів обмежується дев'ятьма, а цього в більшості випадків цілком достатньо.


Для створення багаторівневого списку служить вкладка Бага­торівневий діалогового вікна Список. Як і для по­передніх типів списків, ця вкладка містить сім готових варіантів форматування. Більш детальна настройка параметрів форматуван­ня виконується у діалоговому вікні Зміна багаторівневого списку, що відкривається кнопкою Змінити.
Допускається здійснення змін у зовнішньому вигляді списку. Можна змінювати формат і розташування номерів, вставляти спе­ціальні символи після номерів тощо.
 Настроювання опцій виконується для кожного рівня вкладе­ності окремо. Номер поточного рівня вибирається в рамці Рівень за допомогою лінійки прокрутки. При цьому в полі Формат но­мера відображається позначення для елемента списку, що розта­шоване на даному рівні. Зовнішній вигляд списку представляється в рамці Зразок, де поточний рівень виділений жирними лініями (на рис. це Рівень І). За необхідністю тип нумерації будь-якого рівня стандартного багаторівневого списку може бути змі­нений користувачем - у полі Формат номера (наприклад, для другого рівня замість А можна ввести 1).
Якщо треба змінити рівень для певного елемента списку, слід виділити його, а потім виконати одну з вказаних нижче дій:
·     для зменшення рівня елемента - натиснути на панелі Форматування кнопку Збільшити відступ або натиснути клавішу Tab;
·     для підвищення рівня елемента - натиснути на панелі Форматування кнопку Зменшити відступ або натиснути сполучення клавіш Shift+Tab.

Немає коментарів:

Дописати коментар